pátek 5. května 2017

Nail Crazies Unite: WatercolorKrásný pátek přeju :)


máme tu opět konec týdne a s ním další nail art z výzvy Nail Crazies Unite. Tento týden byly v zadání "vodové barvy", na což jsem se opravdu těšila, protože tuhle techniku jsem doposud znala jen z obrázků ostatních a vůbec netušila, jak se to vlastně dělá. A tak jsem pátrala na internetu a našla hned několik návodů, jak vodovkový efekt vytvořit. 

The end of the work week has come again, which means another nail art with the Nail Crazies Unite. This weeks' theme is "watercolor". I was really looking forward to this one, because I knew this technique only from the pictures of the others, and I had no idea how this method works. So I've searched the internet and found a few guides to create a watercolor effect.


Nejvíc se mi zalíbila metoda, která používá laky, odlakovač a štěteček. Nejprve se nehty nalakují bílou barvou. Na kousek alobalu si nakapeme laky, které chceme použít a smícháme je pomocí štětečku s troškou odlakovače. Laky změní konzistenci a opravdu se na pohled podobají vodovkám. Pak už stačí jsen vzít štětec a malovat :)

Použila jsem tři laky z kolekce FLASH od Gabrielly Salvete, které po nanesení na bílý lak září jako neonky, přestože v lahvičce jako neonové vůbec nevypadají. 

Na první pokus jsem s výsledkem spokojená. Škoda jen, že barvy na fotkách nevypadají zdaleka tak krásně jako ve skutečnosti. 


I chose a method that uses polish, polish remover and brush. First, you have to paint your nails white. Then your drop a little bit of the nail polishes you want to use on a piece of aluminium foil and you mix them with a drop of nail polish remover. The polish then changes the formula and looks like watercolor. Finally, you just take a brush and start painting :)

I used three polishes from Gabriella Salvete's FLASH collection, which shines like neon after applying on the white base, even though they do not look like neon in the bottle.

This was my first attempt and I am satisfied with the result. It's just a shame that the colors in the photos do not look as beautiful and shiny as they really are.


Použila jsem / I used:

China Glaze White on White - 3 vrstvy / 3 coats
Gabriella Salvete FLASH Enamel 05 Mango
Gabriella Salvete FLASH Enamel 04 Melon
Gabriella Salvete FLASH Enamel 02 Raspberry
štěteček / nail art brush


Tady se můžete podívat, jak se s daným tématem poprali jiní. 

You can check out the others who are participating in this challenge here.
3 komentáře:

  1. So fun! I love the hot, summery colors you picked!

    OdpovědětSmazat
  2. Thank you! I wanted to go for bright and fun colors, but I was a little bit afraid, how they would turn out. I'm glad you like it :-)

    OdpovědětSmazat

Děkuji za komentář :) / Thank you for your comment :)