pátek 9. února 2018

Připraveny na Valentýn? / Are you ready for Valentine's Day?

Slavíte svátek zamilovaných? Já se snažím mu moc nepodléhat, ale mám ráda srdíčka a jiné zamilované obrázky, takže si neodpustím se jimi trošku ozdobit.. 

Na pomoc jsem si vzala:

Essence the gel nail polish 97 flamingo
Essence the gel nail polish 10 true love
Essence the gel nail polish 52 amazed by you
Flormar Mattifying Top-Coat
BP-51
fan brush

Nejdřive nalakujeme nehty nejsvětlejší z Essence trojice 97 flamingo. Potom si na plastovou podložku naneseme pod sebe všechny 3 barvy a pomocí vějířovitého štětce přeneseme "sladkou duhu" na podklad. Dobré je nenabrat si na štětec moc silnou vrstvu laku, protože se Vám pak rozteče všude okolo. Lepší je si znovu štětec několikrát namočit. 
Když jsme s spokojeni, přidáme razítka. Já jsem použila bílý razítkovací lak Nehtomania a destičku BP-51. Nakonec jsem použila Flormar Mattifying Top-Coat. 


Do you celebrate Valentine's Day? I am not a huge fan but I like to wear hearts and other designs full of love on my nails. 

I used:

Essence the gel nail polish 97 flamingo
Essence the gel nail polish 10 true love
Essence the gel nail polish 52 amazed by you
Flormar Mattifying Top-Coat
BP-51
fan brush

First we need to paint the nails with the lightest color - in this case it is 97 flamenco from the Essence trio. Then we apply all 3 polishes to a plastic sheet in thin layers below each other. We pick up the "sweet rainbow" and transfer it onto our nail. It is better not to pick up a lot of polish at once because then it is really hard to apply. When we like what we see and think we are ready for the next step, we add the stamping. I used a white stamping polish from Nehtomania and BP-51 stamping plate. I fixed the mani with Flormar Mattifying Top-Coat.


fan brushŽádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentář :) / Thank you for your comment :)